באילו מקרים פונים לעורך דין צבאי?

באילו מקרים פונים לעורך דין צבאי?

מייצוג מועמדים לשירות ביטחון ועד ייצוג חיילים משוחררים מול משרד הביטחון: לעו"ד צבאי פונים במקרים בהם חומרת העניין גבוהה: עריקות, אירועים פליליים ועוד

פנייה לעורך דין צבאי נעשית כאשר יש מחלוקת בין מועמד לשרות ביטחון או חייל לבין רשויות הצבא ומשרד הביטחון, וכאשר נפתח נגד החייל הליך צבאי פלילי שמחייב ייצוג על ידי עורך דין. חשוב לדעת שיש מקרים בהם החייל חייב להיות מיוצג על ידי סנגור, לרוב צבאי, אך יכול להיות גםע אזרח.

רצוי ואפילו חובה להתייעץ ולהיות מיוצג על ידי עורך דין לענייני צבא במקרים אותם נמנה להלן. רבים ממי שעוסקים בתחום זה מקומם בתל אביב, אבל יש עורכי דין צבאי בכל הארץ.

ייצוג עריקים ומשתמטים

עברת העריקות מוגדרת כהיעדרות ארוכה מן השרות שלא כדין או שלא בהיתר. לרוב אנחנו חושבים רק על חיילים בהקשר זה, אבל לא רק: יש גם מועמדים לפני שרות – מלש"בים – שעלולים להיתקל באישום על עריקות. אלה הם לרוב מי שמוגדרים "עריקי חו"ל"; ילדים להורים ישראליים שיש להם אזרחות ישראלית ולא התייצבו לגיוס.

ביטול הליכי גיוס וקבלת פטור משירות

החוק הצבאי והתקנות השונות (פקודות מטכ"ל ופקודת השרות) מאפשרים להתחשב בצורכי המועמדים לשרות ביטחון, להקל על השרות הצבאי שלהם או להעניק להם פטור משרות. עורכי דין אלה מטפלים גם בהשגת פטור משרות – אפילו כאשר חייל נחשב כבר לעריק.

ערעורים על וועדות רפואיות

תחום זה קשור הן בזמן של טרם-גיוס והן תוך כדי השרות ולאחריו. יש לא מעט ועדות רפואיות שעוסקות בקביעת פרופיל, פטור משרות בתנאים מיוחדים או קבל נכות. ניתן להגיש ערר על החלטות של ועדות אלה, ורצוי שיוגש בצורה מקצועית ועל ידי עו"ד.

תביעות נגד משרד הביטחון

רוב התביעות בנושא הזה עוסקות בנזקים שנגרמו לחייל עקב השרות הצבאי או במהלכו. ניתן להגיש תביעה ולדרוש גם אחוזי נכות בגין פציעה או פגיעה נפשית עד כמה שנים מהשחרור. רצוי מאוד להתייעץ עם עו"ד בנושא הזה, על מנת למצות את כל הזכויות.

משפט צבאי על עברות חמורות – "תיקי מצ"ח"

לא כל עברה צבאית גוררת אישום פלילי או שהיא נרשמת בתיק האזרחי של חייל. עברות משמעת לרוב מטופלות נקודתית על ידי המפקדים הישירים. מה שכן, יש עברות חמורות – גניבה, רצח, שימוש בסמים וכד' – שמטופלות על ידי מצ”ח. כאן חשוב ייצוג לכל אורך ההליך המשפטי, כבר משלב המעצר ובחקירות ועד למשפט עצמו.

הליכים מול גורמי בריאות הנפש

לצערנו יש חיילים רבים שנפגעים פגיעה נפשית במהלך שירותם הצבאי: הלם קרב ונכות נפשית, דיכאון ופוסט טראומה ובעיות נוספות. לעיתים קרובות חיילים נמצאים במצוקה נפשית עוד במהלך השרות, אבל לא מטופלים בצורה טובה. אם זה המקרה – פנו לעו"ד צבאי לקבלת סיוע, להתאמת פרופיל או לשחרור מהשרות.