אשרות כניסה לישראל

ישנן מדינות בעולם בהן יש אחוז משמעותי מהאוכלוסייה המתבסס על מהגרים. בארצות הברית, אפשר למצוא קהילות יהודיות רבות שמייסדיהן היגרו לפני מאות שנים לארה"ב. יש גם מיעוט מוסלמי, וכושים שהובאו נתח משמעותי מאוכלוסיית הלבנים, היגר לארה"ב מאירופה.

אולם, ישנן מדינות שמעדיפות לשמור על הצביון והייחודיות שלהן, ואינן מעוניינות במהגרים. גם במדינת ישראל לא מעוניינים במהגרים לא יהודים. ולכן, על כל זר הנכנס לישראל, לקבל אשרת כניסה מיוחדת.

מהם שוהים בלתי חוקיים?

עובד זר המועסק בישראל, מחויב לקבל אשרת כניסה לישראל, והיתר עבודה. מדי פעם, אנו שומעים על המסתננים. אלו פליטים שברחו לישראל מסודן ומדינות נוספות בדרום אפריקה. לרבים מהמסתננים המתגוררים בדרום תל אביב, אין אשרות כניסה לישראל

ולכן, הם שוהים בלתי חוקיים. מעסיק של עובד זר שאין לו אשרת שהיה בישראל, מסתכן בקנס ומאסר. כאשר נפטר קשיש שמשפחתו העסיקה עובד זר, על המטפל למצוא תוך חודש עבודה אחרת. אם העובד הזר לא ימצא עבודה חלופית בישראל- הרשויות יגרשו אותו מהארץ, ולא יחדשו לו את אשרת השהייה.

אילו אשרות כניסה מונפקות לעולים חדשים?

יהודים מחו"ל הנכנסים לארץ, אינם צריכים ויזה, אולם כדי שהשהייה בארץ תהיה חוקית- מונפקות להם אשרות שהיה מיוחדות. מדינת ישראל, מאפשרת למשפחה לשהות בארץ ללא אזרחות, במשך 3-5 שנים. במהלך השנים הללו, תחליט המשפחה האם ברצונה להישאר לתמיד במדינת ישראל, או לחזור לחו"ל. 

ולכן, מונפקת למשפחה אשרת תושבות זמנית. בדרך כלל, עד תום 5 השנים, יוציאו בני המשפחה אזרחות ישראלית, או יחזרו לחו"ל.

כיצד נכנסים אנשי דת לארץ?

במדינת ישראל, יש מקומות מקודשים ל3 הדתות. ולכן, מדינת ישראל מושכת אליה אנשי דת מכל העולם. אולם, גם אנשי דת הרוצים לבקר במדינת ישראל, צריכים להוציא אשרה מיוחדת, המיועדת עבור אנשי דת. גם הפמליה המלווה את אנשי הדת, צריכה להוציא אישור מיוחד.

 האשרה ניתנת למשך הזמן המוגדר של הביקור. כאשר רב יהודי מגיע לארץ ורוצה להישאר, הוא ופמלייתו יכולים להוציא אשרת עולה חדש.

מהי אשרת תייר?

תיירים זרים הנכנסים לארץ, מקבלים אשרת שהיה ל3 חודשים. לאחר מכן, יכולים התיירים להגיש בקשת שהיה לעוד כמה חודשים נוספים. אולם, במידה ואין סיבה המצדיקה שהיה נוספת, לא תינתן לתיירים אשרת תושב ארעי. אולם תיירים יהודים, יכולים לבקש לקבל אשרת עולה חדש, ולהחליט האם לגור באופן קבוע במדינת ישראל.

מהם תושבי קבע בישראל?

אשרה של תושב קבע בישראל, מאפשרת למחזיק בה לגור באופן קבע בישראל. המחזיק באשרה זו, אינו מחויב להוציא אזרחות ישראלית. ילד שנולד ליהודים שעלו לארץ במסגרת "חוק השבות", יקבל אזרחות ישראלית באופן אוטומטי.

תושבי קבע יכולים לעבוד במדינת ישראל, וזכאים לכל הזכויות הכלולות בסל הבריאות, ולמענקים ולכיסויים של ביטוח לאומי. תושבי קבע מחויבים להתגייס לצה"ל. תושב קבע אינו יכול להצביע בבחירות לכנסת, או להוציא דרכון ישראלי. אם תושב קבע עבר לגור במשך 7 שנים בחו"ל, מעמד תושב הקבע בישראל- מתבטל.