עריכת פטנטים

רישום ועריכת פטנטים

רישום פטנטים נועד להבטיח לממציא בלעדיות על ההמצאה לתקופה קצובה. על מנת לרשום את  הפטנט כהלכה, יש צורך, לערוך היטב את הבקשה על מנת שתוכל להיבחן על ידי בוחני הפטנטים ברשות הפטנטים, המדגמים וסימני המסחר. הרשות היא זאת שאף מעניקה רישיון בתחום של רישום ועריכת פטנטים. מי שזכאי לקבלו חייב לעמוד במבחני רישוי שאליהם הוא יכול לגשת רק אם הוא עונה על  מספר תנאים מקדימים ובהם: תושבות ישראלית, בעלות על תואר מדעי או הנדסי שהתקבל ממוסד להשכלה גבוהה, עיסוק בתחום במשך 3 שנים לפחות התמחות של שנתיים במשרד עריכת פטנטים, ברשות הפטנטים או במחלקת פטנטים במפעל. לאחר הצלחה בבחינות ותשלום אגרה הוא יכול להיות עצמאי בתחום ולקבל לקוחות.

ההגנה שנותנת רישום פטנטים חשובה מאוד לממציאים.  עריכת פטנטים בצורה הנכונה היא איפה קריטית. היא נועדה לרישום נכון של רעיונות הממציא כפי שהם נכתבים במסמכים העצמיים שלו ומוסברים על ידו. אופן הכתיבה הטכנית, השימוש בגרפים, בתרשימים, בתמונות וכיוצא בזה חשוב מאוד ונועד להסביר היטב את הרעיון ותכונות המוצר הסופי. רק כך, ניתן יהיה לבחון את הפטנט המוגש ולאשרו או לפסלו. פטנט יכול להיות מוגש על מוצרים, תהליכי ייצור תעשייתיים, תוכנות רפואיות ואחרות ושלל נושאים נוספים. עורך פטנטים יכול להיעזר בעורך דין מהתחום לצורך ניסוחים חשובים במסמך.

עריכת פטנטים במדינת ישראל נעשית רק על ידי עורכי פטנטים בעלי תושבות ישראלית. לצד העריכה, שהינה הנושא החשוב ביותר בתחום,  יכולים לבצע  העורכים משימות נוספות דוגמת: סיוע בעריכת פטנטים למדינות זרות, הגנה על פטנטים בבית משפט יחד עם עורכי דין המתמחים בתחום וכדומה. עריכת פטנטים מתמקדת ברישום, אבל במקרים רבים, יכול העורך לתרום מניסיונו לגבי שני אלמנטים חשובים. מידת החדשנות של המוצר ולגבי השאלה אם ההמצאה היא לא מובנת מאליה. במידה והיא מובנת מאליה הרי, שלרוב, היא לא תיחשב כפטנט. הגשת בקשה לפטנט עולה כסף רב, יחסית, ועצות נכונות יכולות לחסוך את הכספים, עגמת הנפש ובזבוז הזמן הכרוך בהגשה. מומלץ לקבל שירותי עריכת פטנטים אצל מומחים בעלי  מוניטין וניסיון מצטבר בתחום.