בחירת עו"ד מקרקעין ב-3 צעדים

בחירת עוד מקרקעין ב3 צעדים

כאשר אנחנו ניגשים לקראת עסקת נדל"ן הן מתוך הצד המוכר והן מתוך הצד הקונה, הרי שמוטב וניעזר בשירותיו של יועץ משפטי המתמצא בנבכי עולמות המקרקעין. ועם זאת, שוק עורכי הדין בענף הנדל"ן ידוע באי-שביעות הרצון מצד רבים מן הלקוחות שחשים מרומים, או לכל הפחות כי כספם הטוב ששולם כחלק מן העמלה, פשוט לא הניב את התוצאות הרצויות.

אם כן, כיצד ניתן לבחור בעורך דין מקרקעין בו נהיה סמוכים ובטוחים כי ילווה אותנו ויספק לנו את כל ההגנה המשפטית הנדרשת?

ראשית, מהו תפקידו של עו"ד מקרקעין?

כדי לכלכל את צעדנו בצורה נבונה יותר, מומלץ שנתעכב מעט על מהות תפקידו של עו"ד המקרקעין.

מתוקף תפקידם של עורכי דין בתחום המקרקעין הוא לפעול למען הלקוח תוך סיפוק מעטפת הגנה משפטית הרמטית. מעטפת משפטית זו צריכה לכסות תחומים לרבות מיסוי מקרקעין, בדיקת איכות הנכס וסקירת 'זהותו' המקיפה. באם יימצא כי הנכס עלול להוביל לתסבוכות משפטיות אל מול הרוכשים / המוכרים, הרי שהוא ירים דגל אדום ויתריע על כך.

האם זה מסתיים בזאת? ובכן, כדי להבטיח כי ישנן הבנות מלאות בין הצדדים בעסקה, עורכי הדין משני הצדדים, פועלים כדי להניח תשתית הבנות הכתובה בצורה מסודרת ושאיננה נתונה לפרשנות, במסגרת חוזה המכר.

התמחות נקודתית בעסקת הנדל"ן

כדי לבחור עורך דין מקרקעין בצורה נכונה ומושכלת, מומלץ קודם כל לחפש אחר איש מקצוע המתמחה באופן נקודתי בעסקת הנדל"ן המדוברת.

כל לצורך הדוגמה, לא כל עורך דין בתחום המקרקעין מתמצא בעולמות הנדל"ן של פרויקט תמ"א 38. כמוהו, עורך דין אחר איננו מכיר דיו את התחום של עסקאות קומבינציה. האם עורך הדין ליווה בעבר רכישת דירה מקבלן? או שמא רק קניית דירה יד שנייה? אלו הן נקודות מהותיות שחשוב לשים עליהן את הדגש.

המלצות

האם עורך הדין הוא מומלץ וידוע בתחומו? אין אנו מוכרחים לבחור בעורך דין מפורסם, אך מוטב לבצע מחקר קצרצר לבחון האם ישנן ביקורות שליליות כנגדו ברחבי המרשתת. במקרים בהם מתברר כי עורך הדין הוא זוכה לשבח, הרי שמצאתם משרד שרצוי להתנהל מולו.

ככלל, בכל תחום מוטב להתבסס על המלצות מפה לאוזן אשר יכולות להסיר מאתנו את החשש כי אכן מדובר באיש מקצוע אמין שילווה אותנו נאמנה לכל אורך העסקה.

היכרות עם האזור המדובר

לבסוף, את הבחירה בעורך דין מקרקעין מוטב לבסס על-פי האזורים בהם הוא מתמחה. עורך דין אשר מכיר את האזור המדובר על בוריו, יכול לספק ערך מוסף חשוב באשר לפיתוחים האזוריים, מצב סוציו-אקונומי וכיוצא בזה.

הקפידו לכלכל את בחירתכם בעורך דין מקרקעין מקצועי אשר יידע לספק את הליווי המשפטי הנדרש, והיו סמוכים ובטוחים כי בעסקה הנוכחים את צועדים בבטחה.