עורך דין מקרקעין

עורך דין מקרקעין

עסקות מקרקעין נעשות כל העת והן  נחשבות למורכבות, יחסית. במהלך עסקאות אלו נערכים ונחתמים חוזים, מבררים רישומים שונים של  הנכסים, רושמים את שינוי הבעלות על הנכס, עוברים כספים נכבדים  מצד לצד וכדומה. עורך דין מקרקעין חייב לנהל את  כל התהליך בצורה מקצועית ונכונה תוך שקיפות  מרבית ושמירה על זכויות לקוחותיו. טעויות בהיסח הדעת יכולות לגרום לנזקים כספיים ולנזקים בלתי הפיכים אחרים. משום כך, מוטלת עליו אחריות כבדה והוא ניגש לכל עסקה כזאת בזהירות המרבית.

עסקאות מקרקעין הן עסקאות שנעשות לגבי  מבנים, מגרשים ונכסים אחרים  הקשורים לקרקע. כך, מוכרים מבני תעשייה, מרכזים מסחריים, משרדים, בתים ודירות פרטיות וכדומה. בנוסף, ניתן למכור קרקעות שמופשרות לבנייה, אחרות שנחשבות לחקלאיות כאלו שעתידות להיות מופשרות ועוד. כל  נכס כזה מוערך בשווי אחר וחלים עליו מיסים שונים, מיסים אותם צריכים  המוכרים והקונים כאחד לשלם. יש פטורים מתשלום, הנחות, חישובי פחת ועוד פרמטרים שיש לקחת בחשבון. בכל אלו מטפל עורך דין  מקרקעין.

להסכם המכר יש חשיבות עליונה ועורך הדין מכין אותו תוך כדי הכנסת כל הסעיפים הרלוונטיים. הפעולה הראשונה שהואעורך דין מקרקעין עושה היא, לרוב, בדיקת הנכס. הוא מברר את  פרטי  הנכס שיכולים להיות רשומים, בטאבו, אצל החברה המשכנת, במאגרי  מנהל  מקרקעי ישראל ובמקומות נוספים. נסח הטאבו הוא למעשה תעודת הזהות של הנכס ובו רשומים הבעלים, גוש וחלקה, וכן, נרשמים בו פרטים על שעבודים, הערות אזהרה לאנשים אחרים, חובות לעיריות,  ופרטים רלוונטיים וחשובים אחרים. בדיקה נוספת שנעשית היא ברשויות המוניציפאליות לגבי חריגות בניה וצווי הריסה אם קיימים, וכיוצא בזה.

רכישת דירה, למשל,  לאדם  מן השורה היא, קרוב, לוודאי, אחת העסקאות היקרות בחייו. במקרים רבים, הסכומים המשולמים בגין העסקה הם כספים שהאדם הרוויח במשך שנות עבודה רבות. לרוב, הוא לוקח  משכנתאות ועוד. עסקאות מורכבות אחרות הן עסקאות של קבוצות רכישה, עסקאות שיש בהם אלמנטים של חכירה ועוד. משום כל האלמנטים  הללו ואחרים נוספים, חייבים  המוכרים והרוכשים לדעת את כל הפרטים מראש, את ההוצאות, תשלומי המיסים ואת העלויות השונות. כל המידע הזה יכול להגיע מעורך הדין.