תמא 38 תיקון 2 הסכמת דיירים

תמא 38 תיקון 2 הסכמת דיירים

תיקון 2 לתוכנית תמ"א 38 מאפשרת להרוס לחלוטין את הבניין הקיים לטובת בנייה חדשה, בזמן קצר יותר משמעותית מפרויקט פינוי בינוי המצריך מתחם מגורים שלם ועם פחות חסמים באשר להסכמת דיירים.

מה אומר תיקון 2 לתמ"א 38?

המדינה מעודדת חיזוק וחידוש של מבנים על ידי מתן זכויות בנייה לדיירים. אם בתמ"א 38 ניתנה הזכות לחזק את יסודות המבנה בתמורה לתוספת של 2.5 קומות, הרי שבתיקון 2 לתוכנית זו, מאפשרת המדינה להרוס לחלוטין את המבנה הקיים ולבנות במקומו בניין חדש, הכולל גם מעלית, מקומות חנייה ועוד. למעשה, מדובר בתוכנית מזורזת של פינוי-בינוי, המתייחסת אל מבנה אחד בודד.

>>> מידע נוסף אודות התיקון תמצאו בפורטל חדשות הנדל"ן "מגדילים"

מהם הדרישות באשר להסכמת דיירים?

ישנו הבדל בין אחוז הסכמת הדיירים לביצוע תמ"א 38 לבין ביצוע תמ"א 38/2.

תמ"א 38 – החוק אומר כי יש צורך בהסכמה של שני שליש מבעלי הדירות על מנת לבצע תמ"א 38 במבנה, כלומר, כ 66% מכלל בעלי הזכויות בנכס צריכים לחתום על הסכמתם.

תמ"א 38/2 החוק קובע כי על מנת להרוס לחלוטין את המבנה ולבנות אותו מחדש, יש צורך ב 80% הסכמה מכלל בעלי הזכויות בנכס.

מדוע יש צורך בהסכמת רוב הדיירים?

מאחר ומדובר בבניין משותף, על מנת לבצע שינויים ברכוש המשותף, קרי, המבנה, יש צורך בהסכמה של רוב הדיירים. ההבדל באחוזי ההסכמה בין תמ"א 38 לבין תמ"א 38 תיקון 2, נובע מהיקף השינויים אשר יתבצעו במבנה. ובכל מקרה, מומלץ להגיע להסכמה של מרביתם מבעלי הנכס במבנה, על מנת שניתן יהיה להוציא את התוכנית אל הפועל בתוך זמן קצר וללא עיכובים. חשוב לדעת, כי תקדימים משפטיים בנושא תמ"א 38 קבעו כי כאשר דייר מסרב להסכים לתוכנית, ללא מתן הסבר סביר, בית המשפט רשאי למנות עורך דין שיחתום בשמו של הדייר הסרבן. כך, שניתן לראות, כי המדינה מעודדת את הפרויקט ומעוניינת בקיומו. יחד עם זאת, מומלץ להיעזר בשירותיה של חברה מקצועית ובגורמים משפטיים אשר יש ביכולתם את הכלים להתמודד עם דייר סרבן שעלול לפגום בתוכנית.