תהליך רכישת דירה?

רכישת דירה

מהו תהליך רכישת דירה?

רכישת דירה היא אחת מההחלטות המשמעותיות ביותר בחיינו, הצורך למצוא את הסביבה המתאימה, הנכס, שעונה על הצרכים שלנו, ואת ההזדמנות, שתצליח להביא תמורה גבוהה ביחס למחיר היא אתגר במפני עצמו. מה כולל תהליך רכישת דירה? ומה יש לבדוק מבחינה משפטית?

תהליך רכישת דירה

השלב הראשון בתהליך רכישת דירה: מציאת הנכס הנכון.

מהו הנכס הנכון? הנכס, שעונה על הצרכים שלכם, מתאים לסגנון החיים שלכם, ולא פחות חשוב, תואם את היכולת הכלכלית שלכם. בתהליך רכישת דירה איתור אחר הנכס הנכון עשוי להיות השלב הארוך ביותר אך גם הקריטי. זה הזמן לבחור את אזור המגורים המועדף עליכם, לבחון את התשתיות הקיימות ואת התשתיות העתידיות, להבין את הפוטנציאל שלו, להכיר מקרוב את האוכלוסייה שבו, ולבחון את עורקי התחבורה והנגישות אליו.
הטיפ הראשון: היו פתוחים, נסו להבין היכן תוכלו למקסם את הפוטנציאל באזור הנבחר, ומה יענה על הצרכים שלכם.

הטיפ השני: היו ספציפיים, והתמקדו בפרטים כמו כיווני אוויר, רמת מוסדות החינוך, קרבה או נגישות לאזורי בילוי וסגנון החיים הנהוג במקום. ככל שיותר ויותר נושאים עקרוניים יקבלו מענה, כך תוכלו לגלות גמישות בנושאים פחות עקרוניים, ולמצוא נכס, שימקסם את הערך עבורכם.

השלב השני בתהליך רכישת דירה: שלב בדיקת הנכס

היה ומצאתם את הנכס המתאים זה הזמן לבחון אותו מבחינה משפטית, האם הוא משועבד, האם יש עליו חובות, עיקולים, האם קיימות זכויות לצד ג' על שם מי הוא רשום בטאבו, מה המידע, שידוע עליו בעירייה. זה הזמן גם לבחון, האם קיימות תוכניות עתידיות לשדרוג תשתיות או לביצוע תמ"א בקרבת מקום, ומתי? האם קיימת תכנית מתאר לשינוי יעוד, מה רשום בנסח הטאבו? האם המוכר הוא גם הבעלים של הנכס? ואם לא, אילו אישורים קיימים?

במידה ורכשתם דירה מקבלן, בדקו אם הקבלן רשום בפנקס הקבלנים. את הבדיקות תוכלו לבצע באמצעות עורך דין מתחום המקרקעין.

השלב השלישי בתהליך רכישת דירה: חתימת החוזה

במידה ואתם רוכשים דירה חדשה מקבלן בחנו מהם רמות הגימור, שמציע הקבלן, ואם יוכל לבצע התאמות ספציפיות לדירה שלכם עם/ ללא תוספת תשלום, ובאחריות ובפיקוח הקבלן עצמו. במידה ואכן הוסכם שינויים דאגו לציין זאת בחוזה, כולל מועדי מסירת הדירה בהקשר לשינוי, ומה העלויות הצפויות במידה, והדירה מתייקרת, בדקו וודאו, שאם קיימות עמלות נוספות על התקנות הן מצוינות בחוזה.
בקניית דירה יד שניה, קראו היטב את זיכרון הדברים, שימו לב, שחתימתכם יכולה לקבל משמעות ותוקף חוקי. בדקו לגבי הערות אזהרה, ודאו, שכלל פרטי העסקה מעודכנים לרבות הזכויות הנלוות לדירה כמו מחסן, חניה, גג משותף, האם יש זכויות בניה, והן אכן מעוגנות, גינה משותפת ועוד, התייעצו עם שמאי לגבי פגמים בדירה וסכמו את מועד המסירה.