הערכת שיווי דירה – למה זה חשוב וכיצד קובעים שווי דירה

הערכת שיווי דירה – למה זה חשוב וכיצד קובעים שווי דירה

כשאנחנו עומדים לרכוש דירה חדשה או למכור את הדירה שלנו, הדבר הראשון שאנחנו נרצה לעשות זה לבחון את ערך הדירה. בצורה כזו אנחנו נדע כמה עלינו לשלם או לדרוש עבור הדירה. מן הסתם, גם הצד השני, מי שמציע את הדירה שלו למכירה או מבקש לקנות מאיתנו את הדירה שלנו, יבקש לדעת מה שווי הדירה ועל כן גם הוא יפנה אל גורם מקצועי בשביל לבצע הערכת שווי.

הערכת שווי נעשית באמצעות פרמטרים מסוימים, על פי רוב מדובר בפרמטרים קבועים שכל גורם עובד על פיהם. לכן, גם סביר להניח שלא ייווצר פער משמעותי בין הערכה שלנו להערכה של המוכרים או הרוכשים הפוטנציאליים, אם בכלל ייוצר פער. אם נוצר, הוא בדרך כלל לא יעמוד על יותר מעשרות אלפי שקלים בודדים לכאן או לכאן.

לפני שאנחנו נסביר כיצד עושים הערכת שמאי ל דירה ומדוע זה חשוב לעשות, צריך להדגיש, מי שאחראי על כך, אותו גורם מקצועי, הוא שמאי מקרקעין, שמאי דירות, שמתמחה בכך. כאן המקום להדגיש, שלא רק במקרים של מכירה או רכישה נהוג להזמין שמאי לצורך ביצוע הערכת שיווי אלא גם עבור סיטואציות נוספות, למשל, אם רוצים לבטח את הדירה, אם רוצים לקבוע ערך של דירה לצורך ירושה, או מכל סיבה אחרת שיש צורך לדעת מה ערך השיווי.

מדוע חשוב לעשות הערכת שיווי דירה

כל מוצר שאנחנו מבקשים למכור או לקנות, עלינו לקבוע לו ערך מסוים, מחיר אותו צריך לשלם אם מעוניינים בו. כפי שלמדנו בכלכלה, יש מונח שנקרא שיווי משקל, אנחנו קובעים את המחיר על פי היצע וביקוש, אם אנחנו נקבע מחיר גבוה מדי, פשוט לא יהיה לו ביקוש ואיש לא יקנה אותו.

הדבר נכון גם במקרה של דירות ונכסים בכלל. אנחנו צריכים לקבוע לדירה ערך מסוים, הוא יגולם כאמור על ידי מחיר ספציפי. מי שירצה לקנות מאיתנו את הדירה, יצטרך לשלם את המחיר שנקבנו, או להתמקח איתנו עליו.

הערכת שיווי מאפשרת לנו לקבוע את המחיר דרך שימוש בכלים שונים, כלים אובייקטיביים שאמורים לעזור בקביעת מחיר אמין. אנחנו תמיד יכולים לקבוע מחיר שרירותי, בלי קשר לשוק, בלי קשר לטיב הדירה. אף סביר להניח שאם נעשה כך, איש לא ירצה לקנות מאיתנו את הדירה, איש לא ירצה לשלם עליה את המחיר שנקבנו. לכן, דרך הערכת שיווי אנחנו יכולים לקבוע מחיר באמצעות כלים שהם הגיוניים, איכותיים, כלים שמאפשרים גם לצד השני, להבין איך הגענו למחיר שהחלטנו עליו.

כיצד עושים הערכת שווי

כאמור, אנחנו משתמשים בכלים שונים בשביל לקבוע את המחיר בו אנחנו מעוניינים. הכלי העיקרי הוא גודל הדירה, אנחנו פשוט מודדים את השטח שלה. כמו כן, אנחנו נבחן מחירים של עסקאות שבוצעו לאחרונה באזור, בפרט של דירות מהסוג שלנו. כך אנחנו נוכל לקבל מדד אמין לערך הדירות באזור.

כמו כן, אנחנו יכולים להשתמש בכלים חיצוניים שונים, כמו למשל לוחות מודעות, רשות המסים, בנקים וגורמים אחרים שיכולים לספק לנו מידע, כמה עולה דירה כמו שלנו, כמה אנחנו אמורים לדרוש עבורה (או לחילופין, כאמור, כמה אנחנו אמורים לשלם עבור דירה שאנחנו רוצים לרכוש).

נקודה נוספת שיכול להשפיע על ערך הדירה, היא עד כמה הדירה משופצת, חדישה, האם יש צורך לבצע בה שינויים מהותיים. יש לבחון גם האם הדירה כוללת חנייה, מעלית, מחסן ואמצעים אחרים וכן, אנחנו יכולים להשתמש בחברות בדק בית שיעזרו לנו לדעת מה טיבה של הדירה באופן נרחב.