מעשה מגונה בפומבי – מה זה וכיצד מתמודדים עם עבירה כזו

אחת מעבירות המין החמורות ביותר בספר החוקים הישראלי, זו עבירה של מעשה מגונה, כאשר ישנה הגדרה ברורה מתי היא נעשית וכלפי מי. בין היתר ישנה עבירה ברורה שמגדירה מעשה מגונה בפרהסיה, קרי בפומבי.

על פי סעיף 348 (ו) לחוק העונשין, הגדרה של מעשנה מגונה הוא כל פעולה שנעשה לשם גירוי, סיפוק או ביזוני מיני, כשזה יכלול כל דבר, בין אם זו תנועה מגונה, התערטלות, התבטאות מגונה. החוק איננו מגדיר בצורה ברורה וחד משמעית מהו המעשה עצמו, מה שכן ברור שלא מדובר על תקיפה מינית שכוללת חדירה או פעולה מינית על גבי אדם אחר. זה חשוב לומר זאת מאחר והקו שמפריד בין שתי העבירות עצום.

הכוונה היא, שיש קו מפריד בין עבירת מעשה מגונה בפומבי לבין מעשה מגונה באדם ספציפי, דבר שנחשב להרבה יותר חמור בגלל אופי המעשה ואופי הפגיעה. חשוב לציין עוד, שהחוק גם לא מתייחס לתוצאה של המעשה, כלומר, זו יכולה להיות עבירה שנועדה להביא את המבצע לכדי סיפוק מיני וזו יכולה להיות עבירה שנועדה לבזות אדם או קבוצה. אין זה משנה, ההגדרה תהיה דומה במקרה של עבירה שנעשית בפומבי.

החוק גם איננו מגדיר בצורה מדויקת מה הכוונה בפומבי, ועל כן בתי המשפט מתייחסים לכל מקום שיש אליו גישה ציבורית, החל ממבנים, אמצעי תעבורה, מקומות ציבוריים, ועוד, כמו כן, זה כל מקום בו יכולה להיות התקהלות, בין אם זה של אנשים לצורך ציבורי, דתי או כל סיבה אחרת.

כיצד מתמודדים עם אשמה למעשה מגונה

במקרה והוגשה נגדכם תלונה בגין מעשה מגונה שנעשה בפומבי, הרי שעליכם לגייס עורך דין שמתמחה בנושא. עורך דין שידע לייצג אתכם, בין אם זה בבית המשפט ובין אם זה במשטרה (לפני שזה מגיע אל בית המשפט כמובן). עורך דין מנוסה שמתמחה בסוג כזה של עבירות, ידע לעזור לכם להתמודד עם הסיטואציה ויעשה כל מה שניתן על מנת להוציא אותכם ממצב זה.

הדרך שלו לעשות זאת, היא באמצעות ניסיון להוכיח שלא ביצעתם את העבירה ואם ביצעתם הרי היה כאן אי הבנה או שהדבר נעשה לא במודע, כמו כן הוא יטען שזו הפעם הראשונה ועל כן אין סיבה להחמיר איתכם. מן הסתם, הוא יצטרך להציג הוכחות, ראיות ולהביא עדים שיוכלו להוכיח את התזה שלו.

לפני סיום חשוב לומר, המדינה מנסה להתמודד עם עבירות מסוג זה ועל כן, היא עושה כל מה שניתן בשביל להחמיר בענישה. עם זאת, יש גם ניסיון לא לתת פרשנות מורחבת למעשים שאינם בהכרח מעשה מגונה אך בעיניי חלקים מהציבור עלולים להיחשב כך, וכן, יש ניסיון לטפל ולשקם אנשים שמבצעים עבירות מסוג זה, במקום להחמיר איתם.