חשיבות הייעוץ טרם חקירה במשטרה

חשיבות הייעוץ טרם חקירה במשטרה

אתם ישובים לכם על הספה בסלון, עוד זוכרים את אותו אירוע משונה שנקלעתם אליו ושטרם חוויתם קודם לכן, ולפתע הטלפון מצלצל. מן העבר השני נשמע פקיד תחנת המשטרה מורה עליכם לסור באופן מידי לתחנת המשטרה עבור חקירה.

מיד קצב הלב עולה פלאים, ואתם חשים חוסר אונים. התיאור שלעיל, איננו מכוון לאחרון העבריינים, והוא פונה לאנשים נורמטיביים לחלוטין אשר נקלעו בעל כורכם, לסיטואציות שאינן נורמטיביות כלל. אז מהי חקירה במשטרה ומדוע גם אנשים מן השורה יכולים למצוא עצמם בחדר החקירות?

מהי חקירה במשטרה?

חקירה בתחנת המשטרה היא איננה ביקור מנומס או שיחת חולין עם אנשי אכיפת החוק. מדובר בלא פחות מאשר תהליך שבמסגרתו, גובה המשטרה עדויות ואוספת ראיות לצורכי גיבוש תיק והגשת כתב אישום.

למעשה, כל מילה וכל משפט שאיננו במקום ושנאמר על-ידי הנחקר, הרי שהוא עלול לשמש כנגדו בבית המשפט ולהיחשב כחומר ראייתי לכל דבר ועניין.

אל תניחו כי חפותכם תוכח

מטרתם של החוקרים היא לברר את נסיבות האירוע ולמצוא את האשמים במאורע.

למרבה הצער, רבים טועים לחשוב כי אם יאמינו בחפותם, אז הרי שהיא תוכח מעבר לכל ספק. במבחן המציאות, על כל אדם אשר מזומן לחקירה, מומלץ להיוועץ באופן מידי עם עורך דין פלילי אשר ילווה אותו לכל אורך התהליך.

במסגרת עבודת הייעוץ וההכנה לפני החקירה, יוודא עורך הדין כי הנחקר מכיר את כל זכויותיו, כי הוא מבין את המשמעות של החקירה בעבור גורמי האכיפה, ואם הוא מודע לחומרת מעשיו במידה והתקיימו.

לא פעם, התייעצות מקצועית עם עורך דין, יכולה להביא לכך שהחקירה לא תניב דבר או תמנע אמירה בעייתית שתוביל להפללה.

אירוע לדוגמה

א' היה נוכח במסיבה עם חבריו בה הוא ומכרים נוספים עישנו סמים קלים מסוג מריחואנה. א' ארגן את המסיבה יחד עם חברו ולמרבה הצער הם כשלו מלראות את שעת הליל המאוחרת.

בתוך דקות, הזמינו השכנים את גורמי השיטור עקב תלונה על הקמת רעש. עם ריח העשן שבקע מן הדירה, עלה בקרב השוטרים החשד כי הנוכחים מעשנים סמים ובבדיקה שערכו, הצליחו לאסוף למעלה מ-15 גרם בקרב כלל הנוכחים.

עבור השוטרים, זוהי עילה לחשד סביר כי ישנה אחזקת סמים לצורכי סחר. א' שהיה ישוב על הספה בתחילת המאמר, ידע כי הוא איננו סוחר וחשב שייתכן והאירוע המשונה נמצא מאחוריו. למרבה הצער, עתה הוא זומן לחקירה לראשונה בחייו, ועליו להיות שקול ומחושב, שכן כל מילה שאיננה במקום, עלולה להוביל לענישה כבדה.